Rubriky
Novinky

Dlouhodobé odborné zahraniční praxe na OA TGM?

Ve dnech 19. – 22. března 2024 proběhlo v Praze Předvýjezdové setkání pro účastníky a koordinátory mobilit v odborném vzdělávání, pořádal jej Dům zahraniční spolupráce. Zúčastnili se ho dva žáci čtvrtého ročníku Markéta Bárnetová a Rudolf Žabka s koordinátorkou programu Erasmus+ na Obchodní akademii TGM Kostelec nad Orlicí. 

Výjezdy žáků na krátkodobé (3týdenní) odborné praxe v zahraničí jsou již několikaletou tradicí na naší škole. Cílové destinace jsou např. Německo, Španělsko, Malta, Portugalsko, Irsko. V tomto školním roce by tři žáci maturitního ročníku rádi vycestovali na dlouhodobou praxi, dva žáci na pět měsíců a jeden na osm. Cílovou zemí bude pravděpodobně Irsko. Doufáme, že se nám tento nový projekt vydaří, vše záleží na výši grantu, který obdržíme během května. Žáci by měli vycestovat během léta. 

Setkání v Praze proběhlo v duchu přípravy žáků na zahraniční mobility. Během mnoha aktivit a her se účastníci seznamovali s ostatními a zároveň poznávali sami sebe. Několik bývalých účastníků praxí se podělilo o své zážitky. Vrcholem setkání byla týmová poznávací hra po Praze, při které někteří ušli i více než 20 km. 

Celá akce byla nejen pro žáky, ale také pro koordinátory, ti měli svůj program. Sdílení zkušeností je to nejcennější, co při těchto setkáních probíhá.  

Bonusem letošního setkání byla účast skupinky slovenských učitelů se žáky. Proběhlo tzv. síťování na nejvyšší úrovni a všichni si tento národnostní mix pochvalovali.  

Doufáme, že se nám podaří projekt dlouhodobých praxí uskutečnit, neboť pracovní pobyty v cizích zemí jsou v rámci odborného vzdělávání nesmírně cennou zkušeností. 

Mgr. Jitka Kosařová