Rubriky
Novinky

Ekonomika, podnikání a finance prakticky

V předvánočním týdnu, konkrétně v úterý 20. 12. 2022, po „covidové“ pauze, jsme měli opět možnost uspořádat pro studenty 3. a 4. ročníků „Ekonomický den“. Pozvali jsme přednášející nejen z nedalekého okolí, ale i ze vzdálenějších koutů České republiky. O jednotlivých přednáškách se lze více dozvědět od studentů, kteří se jich zúčastnili a byli ochotni se podělit o své dojmy:

Dne 20. prosince jsme se my, žáci z třetího a čtvrtého ročníku, zúčastnili Ekonomického dne. Dozvěděli jsme se, jak by měl vypadat start našeho budoucího podnikání od pana Štěpána z Technologického centra v Hradci Králové. Dále nás čekala přenáška pana Hlaváčka, zakladatele společnosti TTV, který nám ve zkratce pověděl, jak se z řidiče kamiónu stal vedoucím velké transportní firmy. V naší poslední přednášce jsme si vyslechli, jak funguje ekonomika na celém světě. Ekonomický den jsme si náramně užili a nabrali hromadu nových zkušeností pro naše začátky na trhu práce.
Za 4.C Patrik Štěpánek

Přišlo úterý 20. prosince a pro třetí a čtvrté ročníky se celý den nesl v duchu ekonomiky, účetnictví a tak trochu i managementu a podnikání. Do školy totiž přijali pozvání podnikatel Josef Hlaváček, vysokoškolský profesor Ing. Michal Filla, PhD., Mgr. Jiří Štěpán, Lenka Němečková a Ing. Ivana Smrčková. Přednesli nám, jaké to je pracovat právě v oboru, který studujeme, jak ekonomicky přemýšlet a na co si dát pozor.  
Se zájmem jsme chodili z jedné přednášky na druhou, jelikož každá další hodina přinesla nové informace, spoustu rad a poznatků do budoucna. Dozvěděli jsem se například, jak to v praxi vypadá, když se zakládá podnikání, a co všechno je k tomu potřeba. Dále, jak je to vlastně s volným časem – zda jsme vážně pány svého času, nebo je to tak trochu jinak. Bavili jsme se i o finančních podvodech a únicích, které můžou ve firmě nastat. Jak jim předejít a jak je případně řešit. 
Po edukativních přednáškách přišla další, tentokrát v režii našich starších spolužáků Aničky Kolářové a Patrika Václava Štekla. Popovídali nám o tom, jaké to bylo na zahraniční praxi v Irsku, na kterou odcestovali minulý rok, co zažili a co si odtamtud odvezli. 
Celý den jsme si všichni užili a spoustu jsme se toho dozvěděli. Informace, které nám přednášející předali, v našem životě nepochybně využijeme. 
Denisa Míková, 3.B, Tereza „Teo“ Gloserová, 2.B

Dne 20. 12. se na naší škole uskutečnil Ekonomický den obsahující několik přednášek, které byly velmi obohacující a inspirativní a ukázaly nám směr, kterým bychom se jednou mohli vydat. Měli jsme možnost vyslechnout příběh člověka, který se s nadsázkou ,,díky své mladické nadrženosti“ vypracoval na vlastníka významné přepravní společnosti (krom toho například i získal oprávnění na létání s dopravními letadly). 
Také jsme se dozvěděli zajímavé informace o páchání zločinů v účetní sféře a o šedé ekonomice, u které nás překvapily hrozivé statistiky jejího celkového podílu na státní ekonomice.
Za třídu 4.B bychom rádi poděkovali paní učitelce Kotoučové za zorganizování Ekonomického dne, který se velmi povedl a při němž jsme se dozvěděli mnoho nových informací, a samozřejmě také přednášejícím, bez kterých by se tato akce vůbec nemohla uskutečnit.
Za 4.B Patrik Štekl a Adéla Popiolková

Za naši třídu se nám přednášky velice líbily. První přednáška byla spíše teoretická, ale zároveň moc zajímavá. Odnesli jsme si z ní mnoho informací, které budeme moct ve svém životě (podnikání) použít. Druhá přednáška nás všechny velice bavila. Pan Štěpán nás zaujal svým výkladem a díky němu chápeme lépe problematiku podnikání. Líbilo se nám, že nemluvili s použitím těžkých termínů a mluvili o tom, co moc dobře z praxe znají. Projekt byl podle nás velice užitečný a přesně takové akce se studentům vždy hodí.
Simona Myšáková, 4.A

Ekonomický den se mi velice líbil. Bylo moc fajn, že jsme si zahráli hru a ukázali jsme si více v praxi, jak zacházet s penězi. Slečny/paní to měli moc hezky připravené a bylo vidět, že moc dobře vědí, o čem mluví a dělají to rády. Za mě byl projekt přínosný a myslím si, že nejen mně přinesl zase trochu jiný pohled na to, jak do budoucna přistupovat k penězům.
3.A Veronika Šubertová

V úterý, 20.prosince, proběhl Ekonomický den pro třetí a čtvrtý ročník. Do školy přijeli ekonomové z různých odvětví a představili nám jejich obory. První přednáška byla o účetní kriminalitě. Pan inženýr nám řekl, na co si dát pozor, pokud naší budoucí prací bude např. účetní ve firmě nebo podnikatel. Vysvětlil nám účetní a hospodářskou kriminalitu ve světě a poté i ukázal skutečné případy.
Druhá přednáška byla o podnikání. Pan Štěpán nám řekl např. jak začít podnikat, jaká jsou rizika a výhody podnikání a mnoho dalšího. Pan magistr nám prozradil i jeho začátky a v čem dělal sám chyby.
Poslední hodinu nám čtvrťáci ukázali prezentaci z jejich praxe v Corku a zodpověděli naše dotazy. Ve zbytku hodiny jsme si zahráli ekonomickou hru, ale bohužel jsme ji nedohráli a nikdo se nestal vítězem.
Přednášky byly zajímavé a poučné a všichni si z nich něco odnesli. Snad jen jediné mínus bylo málo času, a proto většina studentů měla pouze dvě přednášky místo tří. Myslím si, že ekonomický den se vydařil a může být i příští rok.
Karolína Hovorková, 3.B

Studenti měli možnost obohatit si své teoretické znalosti o praktické zkušenosti odborníků z jednotlivých firem. Věříme, že budeme dále pokračovat ve spolupráci s uvedenými firmami a těšíme se na další podobné akce, neboť právě tyto aktivity jsou vhodnými motivačními prvky středoškolského studia.

PK

Další fotky naleznete zde.

Eko_day3Eko_day1

Eko_day2