Rubriky
Novinky

Navázání spolupráce s německou střední školou

V červnu 2022 vycestovali naši dva učitelé němčiny Iva Bierová a Michal Vacek v rámci projektu Erasmus + na gymnázium do německého města Rinteln. Rinteln leží na řece Vézeře ve spolkové zemi Dolní Sasko a je od nás vzdálen zhruba 700km, což je asi 9 hodin cesty autem. Místní všeobecné osmileté gymnázium je veliká škola, kde studuje okolo 1200 studentů a vyučuje zde téměř sto učitelů. Oba zmínění kolegové prováděli tzv. Job Shadowing, což znamená, že navštěvovali hodiny v jednotlivých předmětech a porovnávali práci a metody našich německých kolegů s těmi českými. A že bylo věru co porovnávat.

V polovině října nám návštěvu oplatili dva vyučující z Rintelnu. Julia Hahn, vyučující francouzštinu a výtvarnou výchovu, a Chris Beckmann, který vyučuje němčinu, latinu a současně působí jako kapelník školního swingového big bandu.

Po náročné desetihodinové cestě jsme oba německé kolegy v úterý navečer ubytovali v hotelu Panský Dům v Kostelci nad Orlicí a poté jsme vyrazili ochutnat pravou českou kuchyni do restaurace U Hubálků.

Následující dva dny strávili Julia a Chris na naší škole. Ve středu ráno byli přivítáni ve sborovně paní ředitelkou Renatou Čermákovou a představeni celému učitelskému sboru obchodní akademie. Hned nato vyrazili do jednotlivých hodin na náslechy. Jednalo se především o hodiny angličtiny, kde nebyly problémy s dorozuměním. Výuka angličtiny je v Německu na vysoké úrovni a Němci všeobecně mluví anglicky velmi dobře. Julia s Chrisem se ale nevyhýbali ani jiným předmětům, a tak viděli výuku španělštiny, nebo ekonomiku v češtině.

Čtvrtek začal prohlídkou naší školy – jednotlivých učeben, kabinetů, ředitelny, sborovny, tělocvičny atd. Oba naši hosté obdivovali budovu akademie, protože budova jejich gymnázia je postavena v osmdesátých letech a připomíná jednopodlažní betonový monolit. V tento den se kromě dalších náslechů Julia s Chrisem aktivně účastnili hodin němčiny. Připravili si tři prezentace – o městě Rinteln, jejich gymnáziu a o oblasti odkud pochází. A tak jsme se například dozvěděli, že kousek od Rintelnu leží město Hameln, které proslavila známá pověst o krysařovi. Ještě o kousek dále je městečko Bodenwerder, odkud pochází nejen Chris, ale také slavný Baron Prášil. A bylo toho samozřejmě mnohem více.

Každý den odpoledne měli hosté připravený program. Ve středu vyrazili s našimi učiteli němčiny na rozhlednu na Velkou Deštnou. Bylo nádherné slunečné počasí a na horách téměř liduprázdno. Němci obdivovali překrásnou přírodu a klid našich hor. Ve čtvrtek odpoledne jsme vyrazili na procházku do Potštejna. Jako finále proběhla ochutnávka různých druhů piv v pivovaru Clock. Zde kromě piva okusili naši hosté také chuťovky, které v Německu vůbec neznají. Bodovaly především Olomoucké tvarůžky, utopenci a škvarková pomazánka.

V pátek ráno se němečtí učitelé přišli do školy rozloučit a vyrazili na cestu domů.

A co je výsledkem těchto dvou návštěv? Především by to měla být vzájemná studentská výměna naší školy a německého gymnázia v Rintelnu. Pokud vše dobře půjde, měla by první skupina našich studentů vycestovat do Německa příští rok v dubnu a němečtí gymnazisté by k nám měli dorazit v říjnu. Nyní se bude vše odvíjet od zájmu našich a německých studentů. Spolupráce na učitelské úrovni bude v každém případě pokračovat i nadále.

Mgr. Michal Vacek