Rubriky
Novinky

Odborná praxe na Mallorce – pátek a sobota (výlet!)

V pátek jsme měli opět pracovní den, ale pohodový, protože jsme věděli, že nás v sobotu čeká první společný výlet. Vydáme se poprvé opravdu k moři. Ačkoliv to může znít zvláštně (protože ano, opravdu jsme na Mallorce, což znamená u moře), na pláž jsme se podívali poprvé v pátek po práci, a to jen na chvilku. Takže na sobotu jsme se opravdu těšili.

Ale ještě na chvilku k pátku: Za IT se nám rozjíždí celkem fajn práce na webových stránkách, a to hlavně co se týče pozadí jejich tvorby. Začínáme zatím zvolna, abychom si zvykli na to, co to všechno obnáší a znamená, ale víme, že nás brzy čeká pořádný pohled za parádně fungující menu v blogu, proklik na jinou www stránku, nebo tvorba serveru.

V rámci obchodky a lycea jsme se dostali do sféry turistického ruchu (anebo spíš: do toho, co stojí za tím, aby exkurze, výlety a výjezdy a informace fungovaly tak, jak mají). Dva z nás se učí kompletně obsluhovat kancelář turistických informací. Na nedostatek možností komunikovat v různých jazycích si rozhodně nemůžeme stěžovat – jednou radíme, jak se dostat ke konkrétnímu hotelu, podruhé doprovázíme turisty k zastávkám autobusů, a jindy zas řešíme, jak najít ztracené nebo zcizené věci. Práce je nárazově náročnější a uvolněnější, ale to je pochopitelné, když záleží na tom, kolik lidí se na nás právě obrací.

A naše poslední dvojice vyráží na exkurze a výlety po Mallorce. Pořizujeme fotky, píšeme si poznámky a vyhledáváme informace, abychom z nich následně vytvořili (částečně samostatně, částečně překladem) brožuru s informacemi pro turisty v češtině o místech, která jsme navštívili. Zatím jsme se podívali do Dračích jeskyní a vesnice Valldemossa a jsme zvědaví, co nás čeká příští týden.

A teď už konečně sobota. V 9:50 vyrážíme až na sever Mallorky do města Alcudia. Jedná se o nejstarší město na Mallorce (první lidé tu byli už v době bronzové). V průběhu staletí se město rozrůstalo a získávalo na důležitosti. V starých dobách fungovalo jako důležitý přístav Římanů a Arabů (ostatně – název města pochází z arabštiny a v překladu znamená „na kopci“). V současnosti je na Mallorce jedním z hlavních míst, kam se vydávají turisté, které láká jeho 14 kilometrů dlouhá písečná pláž.

My jsme z té celé pláže viděli vlastně jen kousek, ale to nám nijak nevadilo. Užili jsme si krásně čisté moře s množstvím mušlí, které jsme sbírali, a vyzkoušeli jsme (kromě plavání, samozřejmě) i jízdu na nafukovacím člunu ve tvaru banánu. Také jsme se rozhodli, že postavíme pro OA TGM tu největší horu v okolí – a to se nám povedlo (mrkněte do galerie). Nápis jsme vyrobili z nalovených mušlí – a Vojta dokonce objevil mořskou hvězdici – tu jsme ale hned po fotce vrátili zas do moře.

Celkově jsme byli naprosto spokojení a zpátky do Palmy se vraceli s příjemným pocitem, že i to moře jsme si stihli opravdu užít.

Předávám slovo dál a pak už se loučím (ale třeba nám studenti z toho týdne, kdy budou na Mallorce sami, něco ještě napíší 🙂 ).

Marek Linke

Mallorca - pátek,sobota

Tom a Sam: V pátek jsme se ihned po jazykových lekcích sešli s Peterem, který nám sdělil, co budeme mít na práci. Nejprve nám ukázal, jak vypadá stránka jeho organizace zevnitř a jak spolupracuje webový editor s jeho vlastním kódem. Také jsme si mohli vyzkoušet jednoduše vytvořit webovou stránku a následně jsme měli vytvořit jednoduchý blog o našem pobytu na Mallorce, zdejším jídle a o místech, co jsme navštívili. Bylo to zajímavé, zkusit si něco takového vytvořit.

V sobotu jsme všichni společně vyrazili na pláž na severu ostrova zvanou d’Alcudia, kde jsme strávili skoro celý den. Kromě toho, že jsme se vykoupali, jsme také vybudovali OA TGM horu z písku, vyzkoušeli jsme si jízdu na nafukovacím banánu a vylovili spoustu mušlí. Den jsme zakončili společnou večeří na rozloučenou s panem učitelem Linke.

Kája M. a Vojta: V pátek, po ranní hodině španělštiny, jsme se šli domů převléknout a pomalu vyrazili na Escolleru, kde jsme se měli společně sejít s naší průvodkyní Karolinou z Polska. Když jsme vyzvedli první polovinu účastníků, sešli jsme se s druhým autobusem, do kterého jsme nasedli a vyrazili do městečka jménem Valldemossa.

Jakmile jsme dorazili do městečka, seznámili jsme se s druhou českou průvodkyní. Rozdělili jsme se na Čechy a Poláky a vyrazili do uliček městečka. Každá ulička vypadá stejně a v každé se jednotlivé domy číslují od jedničky. Ochutnali jsme místní pečivo, které opravdu stojí za to (coca de patata). Po cestě zpátky jsme ještě zastavili na vyhlídce jménem Sa Foradada.

Zpáteční cesta byla plná zatáček a krásných výhledů. Večer jsme už jen s radostí lehli do svých postelí a hned usnuli.

Kája H. a Lukáš: V pátek ráno jsme měli další kurz španělštiny s naší učitelkou Andreou, poté jsme vyrazili do S’Arenalu do infocentra a setkali se s novou slečnou (bohužel si nepamatujeme jméno 🙂 ). Po pár hodinách práce jsme už neměli co dělat, a tak jsme skončili o chvilku dříve. Z práce jsme zašli na místní pláž společně se Samem, Tomem a učitelem a pak jeli domů autobusem.

V sobotu jsme se sešli na španělském „Václaváku“ (mají tam na náměstí koně jako my!) a jeli na Alcudia beach (pláž na severu ostrova). Cesta autobusem trvala cca hodinu a hurá na pláž. Moře bylo krásně čisté, trochu studenější, ale po chvíli jsme si zvykli. Postavili jsme největší pyramidu na pláži, naplnili kapsy mušličkami a spokojení vyrazili zpátky do Palmy. Večer jsme si zpříjemnili společnou večeří a rozloučili se tak s učitelem Linke.