Rubriky
Novinky

Odborná praxe v irském Corku – druhý týden

Pracovní týden uběhl opravdu rychle, proto asi největším zážitkem byl výlet k Moherským útesům (Cliffs of Moher) na jihozápadním cípu irského hrabství Clare. Název je odvozen od ostrožní pevnosti Mohtar/Moher, která tam dříve stála. Útesy se táhnou po jihozápadním pobřeží a vyčnívají nad Atlantským oceánem v neskutečné výšce 214 m.

Podívaná to byla naprosto úchvatná a magická. Není divu, nacházeli jsme se v blízkosti jeskyně kouzelníka Harryho Pottera. Ráno bylo šedivé a pošmourné, útesy byly zahaleny a obklopeny šedivými mraky a vál silný studený vítr. Naštěstí pro nás je počasí v Irsku vrtkavé a proměnlivé. Ačkoliv nás místy vítr tlačil do zad, jako by nás chtěl svrhnout ze skály, zanedlouho vykouklo sluníčko a zvalo nás na piknik na skalnatém ostrohu.

Z útesů jsme autobusem dojeli do malebného Doolinu (20 m.n.m.) – miniaturní vesničky, která je centrem tradiční irské hudby a nešlo odolat nakouknout do obchůdků a kavárniček u cesty. Projeli jsme „měsíční“ krajinou Burren, což je krasová oblast připomínající nehostinnou vesmírnou pustinu, kde jsme měli čtvrthodinovou přestávku na meditaci s šuměním oceánu, než jsme se vydali zpátky „domů“ do Corku. To ráno jsme vyrazili o půl osmé a.m., přes Limerick, kde jsme nabrali další pasažéry, a vrátili se v šest p.m.

Přestože jsme byli trochu polámaní z cestování, jenom cesta k útesům je dlouhá téměř 200 km, v paměti nám zůstaly jiskřičky vzpomínek na kouzelnou neděli na Moherských útesech.

Mgr. Jana Felixová

Na zahraniční praxi studentů v Irsku se vyměnil pedagogický doprovod. Zatímco Mgr. Marek Linke se vrátil z chladného Irska do sluncem vyhřátého Česka, za studenty do Corku přiletěla Mgr. Jana Felixová. Čtyři dny však studenti museli zvládnou sami bez doprovodu a jejich příspěvky včetně zážitků z dalšího výletu si můžete přečíst níže:

Anička: Dny strávené bez učitele se pro mě nijak zvlášť nelišily od těch předešlých. Ve volných chvílích po práci jsem si procházela město a poznávala, do té doby, mnou neobjevené části. Musím podotknout, že většina mých peněz skončila v čepicích pouličních zpěváků, šašků a dalších lidí, kteří se jakýmkoliv způsobem snažily šířit úsměvy. Co se týče nedělního výletu na Cliffs of Moher, tak nemám nic na vytknutí. Ze své praxe jsem od různých lidí slyšela skvělé ohlasy na tento zájezd a nejde nic jiného než souhlasit. Větší vítr jsem asi nezažila, ale dodávalo to místu skvělou a nezapomenutelnou atmosféru.

Kryštof: Dny, kdy jsme byli v Irsku na vlastní pěst, nebyly nijak zvláštní, klasická rutina – ráno vstát jít do práce a pak zase domů. Já zašel ven s mými italskými přáteli, a to je tak nějak vše. Výlet na Moherské útesy byl příjemný, cesta byla pohodlná a dobře se mi spalo. Útesy byly samozřejmě krásné a vidět vodu odrážet se o útesy, to byl nádherný pohled. Počasí nám velmi přálo což bylo také velké plus. Výhledy mám do teď v paměti a rozhodně na to jen tak nezapomenu.

Zuzka: Těch pár dní, kdy jsme tu byli sami, to tu bylo fajn, ale nebylo to nějak jiné. S holkama jsme zašly na nákupy a prozkoumaly, co kde ještě je. Do práce nám přišli dva češi, se kterými jsem se hnedka dala do řeči, zašla na kafe a užívala si společné obědové pauzy. Nedělní výlet na místo, kde se točil Harry Potter, byl skvělý! Výhledy, okolní příroda, silný vítr ve vlasech..to všechno bylo nezapomenutelné. Byl to opravdu zážitek, stát na kraji útesu a jen se kochat tou krásou.

Týna: Nebudu se nijak lišit, když napíšu, že dny bez učitele vlastně nebyly něčím zvláštní. Prostě klasické dny v práci a doma. Výlet byl krásný. Ten výhled a vítr nezapomenutelný. A na taxikáře, který nás obral a ještě na nás byl hnusný, asi taky budeme dlouho vzpomínat. Jsem ráda, že jsme obětovali věčné sezení v buse a ranní vstávání za tenhle výlet.

Patrik: Dny, kdy jsme tu byli sami, patřily procházkám po městě a poznávání okolí. Je zde hodně krásných ulic a parků, které mají co nabídnout, kupříkladu i zajímavé malby na stěnách. Výlet na Mohérské útesy jsem si velice užil a podívaná stála díky příhodnému počasí opravdu za to. 

Filip: Přijde mi, že co jsme tu byli sami, nic se nezměnilo. Klasicky do práce, z práce a občas zajít na pokec do hospody nebo kavárny. Výlet na Cliffs of Moher jsem si velice užil. Byl to nádherný pohled a na kráse tomu přidal také fakt, že se tam natáčel Harry Potter a princ dvojí krve. Na můj vkus tam docela hodně foukalo, ale když náš řidič autobusu říkal, jaké tam bývá počasí, tak jsme to chytli docela dobře.

Cork-Moherské útesy

Cork-Moherské útesy