Rubriky
Novinky

Poslední pracovní týden v Braze

Týna + Nelly (Casa de Professor)

Poslední čtyři dny v našem dočasném zaměstnání už pro nás nebylo moc práce. S Týnou jsme tím pádem pracovaly hlavně na prezentaci do školy. Také jsme dodělávaly nějaké dokumenty z minulého týdne. Dále jsme například do krabic skládaly tašky, které jsme předešlý týden připravovaly, také jsme se věnovaly vyhledávání a shrnutí informací ohledně studia v Braze pro zahraniční učitele.

Naše vedoucí se nám omlouvaly za to, že musely nutně odjet a že pro nás nezbylo mnoho úkolů, že jsme prý moc rychlé a všechno máme hned hotové, což bereme jako velkou pochvalu, i když s ohledem na rychlost portugalské práce by každý pracoval rychle 😀

 

 

Marťa + Ondra (BragaMob)

Naše poslední čtyři dny vypadaly podobně jako celý minulý týden. Přišli jsme do práce, hned jsme si sedli k počítači a začali přepisovat účtenky do open office. Jelikož celý týden pršelo, jsme nemohli moc chodit po městě, a to nás mrzelo. V pondělí jsme zjistili, že k nám do práce budou nastupovat holčiny z Bulharska, takže prakticky celé čtyři dny se nesly v duchu vyprávění o Braze a o tom, jak moc se nám tady líbilo, co vše jsme zde zažili. Ve čtvrtek jsme se rozloučili s kolegy z práce a večer jsme pracovní náladu zakončili večeří, kterou nám připravil BragaMob.

 

Nazariy + Monča (QuadPadel)

Poslední týden praxí v Braze…. ten  už se nesl ve stereotypním duchu. Buď jsme balili rakety, sundávali cedulky z triček nebo lepili cenovky na cedulky u batohů. Už jsme z toho měli takový pocit, že je to pořád to samé či jemně obměněné, ale od základu prakticky stále to stejné. Potom se zjistilo, že k balení chybí potřebný materiál. Hledali pro nás práci jinde, což bylo fajn, protože jsme dělali i něco trochu odlišného. Naštěstí naší pracovní náplní nikdy nebyly nepotřebné činnosti. Jednalo se o práci potřebnou, kterou by tak či onak musel udělat někdo jiný. Odpolední čas jsme vždy věnovali databázi. Takže opět jakési klišé. Ale i přes určitý stereotyp si troufáme říct, že to byl pěkný poslední pracovní týden, při kterém jsme se rozhodně nenudili.

 

A jak naši studenti hodnotí zahraniční praxe v Portugalsku?

 

Nelly Kubíčková, 3.A

Náš pobyt v Portugalsku bych celkově popsala jako velmi vydařený. I přesto, že poslední dva týdny počasí nebylo slunečné, praxi jsme si užili. V práci jsem se cítila hezky a získala jsem spousty nových zkušeností. Využila jsem tam (a také rozvinula) své znalosti, a to převážně z hodin IKT. Místní lidé nám také náš čas v Braze zpříjemnili. Všichni byli moc milí a snažili se vždy vyhovět. Také se mi moc líbily výlety ve volném čase – nejvíce u oceánu ve Viana do Castelo.

Jsem také ráda za to, v jakém kolektivu jsme sem jeli. Po večerech jsme se scházeli a hráli karty, nebo jsme se šli projít do města. Zároveň jsem na praxích přišla na to, že bych šla nejradši po maturitě rovnou pracovat a nechci pokračovat na vysokou.

 

Martina Holancová, 3.A

Tyto tři týdny v Portugalsku byly určitě zajímavá zkušenost. Nejen, že jsem se podívala do jiné země, ale prozkoumala jsem kulturu a místní gastronomii, která, jak jsem brzy zjistila, se převážně skládá z rýže a hranolků. V první práci jsme toho sice moc nedělali, ale zato jsme se naučili pracovat s kopírkami a poznali jsme super lidi – ať už paní šéfovou nebo  pána z vedlejší kavárny. V našem druhém zaměstnání to bylo také skvělé – tam jsme si zase zkusili, jak by mohla vypadat naše práce po maturitě.

Celkově se mi Portugalsko velmi zalíbilo, nejen svou kulturou, která mi připadá hodně podobná té v České republice, ale i lidmi, kteří i když nerozumí, tak se snaží najít cestu, aby vám pomohli úplně se vším. Jsem velmi ráda, že jsem tuto příležitost dostala. Děkuju paní ředitelce a učitelkám i učitelům za ochotu a trpělivost.

 

Nazariy Kokish, 3.B

Za celé ty tři týdny jsem poznal portugalskou kulturu, styl a život do detailu. Byla to pro mě velká zkušenost a zážitek, který mi přináší mnoho pracovních možností do budoucího života, a také možnost osobního rozvoje.

Braga je historické město s mnoha příjemnými lidmi a hlavně s typickým náboženským stylem života (mnoho kostelů, chrámů, historických bran a zahrad).

Při svém zhodnocení nesmím zapomenout na práci ve firmě Quad Padel, která mě naučila, jaké to je pracovat (v portugalském stylu) a komunikovat s lidmi v cizím jazyce (zjistil jsem, že se nesmím bát mluvit a začít více „zjišťovat“). K tomu ještě přibyly zážitky mimo práci (výlety o víkendech – Lisabon, Porto, Vila do Castelo či Famaliçao; zážitky ve městě – Liga mistrů, procházky centrem města a mohl bych pokračovat do nekonečna), které mě ještě více obohatily. Pro takové momenty žiju! Jsem velice šťastný, že jsem tuto praxi absolvoval, protože pro mě mnoho znamená a změnila mě jako člověka. Díky!

 

Kristýna Lelková, 3.A

Já osobně jsem si svoje tři týdny v Portugalsku velmi užila. Sice tam byly chvíle, kdy už jsem se nemohla dočkat návratu, ale rozhodně bych tuto zkušenost zhodnotila jako převážně pozitivní… Pobyt mi dal plno zkušeností, vzpomínek, poznala jsem novou kulturu i tradice. Na závěr bych chtěla dodat, že jsem ráda za tuto příležitost.

 

Monika Dovicinová, 3.A

Tři týdny v Portugalsku bych shrnula jako velice naučné. Byl to obdivuhodný zážitek – ať už týkal poznání nového národa a kultury anebo jiné pracovní morálky ve firmách. Řekla bych, že mi tento pobyt celkově dal hlavně hromadu vzpomínek a neřekla bych, že mi něco vzal. Kdybych měla možnost se sem opět někdy podívat, rozhodně bych bez mrknutí oka nabídku přijala. Doporučuji tuhle zkušenost každému, komu se naskytne!

 

Ondřej Baše, 3.B

Nejvíce si na praxích v Portugalsku cením možnosti denně procvičovat praktickou angličtinu. Okolnosti mě donutily fungovat a řešit problémy v cizím jazyce. Komunikace s lidmi, které jsem za tu dobu poznal, mě v průběhu dnů zbavila strachu mluvit anglicky. Dále mi toho určitě hodně dala samotná práce ve firmě. I když jsem si jistý, že by mě pozice účetního v životě nenaplňovala, jsem rád, že jsem si to mohl na nějakou dobu vyzkoušet. Některé praktické dovednosti, které jsem prací získal, mi totiž jednou určitě přijdou vhod.

Také jsem byl příjemně překvapen místem, ve kterém jsme byli ubytovaní. Bragu jsem si zamiloval především kvůli jejímu historickému centru a přátelským lidem, nemluvě o nádherných výhledech z okolních kopců. Jsem zkrátka neskutečně vděčný, že jsem se praxí mohl zúčastnit. Byl to pro mě zážitek, na který budu dlouho vzpomínat!