Rubriky
Novinky

Projektový den s Lego roboty

V pátek 31. 3. 2023 se na naší škole konal velmi zajímavý projektový den, který se zaměřil na práci s lego roboty. Studenti převážně z 1. ročníku oboru IT se pod vedením bývalého studenta OA, vítěze několika robotických soutěží a nyní už studenta ČVUT Davida Pařila, naučili základům práce s roboty postavenými ze stavebnice Lego Mindstorm.

Nejprve se studenti seznámili s tím, jak vlastně roboti fungují, jaká mají k dispozici čidla a v jakých programovacích jazycích je s nimi možné pracovat. Během projektového dne si pak studenti pod vedením lektora vyzkoušeli robota rozpohybovat a také reagovat na překážky. Postupně jsme se dopracovali až k robotovi, který dokázal sám jezdit po čáře.

Studenti si ozkoušeli, že programování robotů se liší od běžného programování na PC, protože kromě běžného ladění chyb je třeba počítat i s vlivem okolí, které může výsledné chování zásadně ovlivnit. Odměnou je ale něco reálného, co se pohybuje ve skutečném světě a výsledek je mnohem zábavnější, než sledovat jen čísla a texty na monitoru počítače.

Věřím, že si studenti odnesli pozitivní zážitek a také nové dovednosti a že jsme se nad stavbou robotů nesešli naposledy.

Petr Vanický