Rubriky
Novinky

Zpráva ze zahraniční odborné praxe v Dublinu č. 2, shrnutí prvního týdne

Na praxe do Irska jsme přiletěli kolem poledne v neděli 12. 5. 2024 ve složení Tereza Gloserová „Teo“, Lukáš Hojný, Zuzana Jaklová, Veronika Kuchařová, Aleš Sklenář, Tereza Suchodolová a paní učitelka Jitka Kosařová. Po příletu jsme si vyzvedli kufry a po troše hledání jsme našli i taxíky, který nás rozvezly do rodin. V rodinách jsme rozděleni po dvou a bydlíme kousek od sebe. Všichni se k nám chovají hezky a nemůžeme si vůbec na nic stěžovat. 

První den jsme se zabydleli, seznámili s členy rodin a prošli si okolí. Byl to vyčerpávající den plný cestování a objevování, proto jsme šli spát. 

Druhý den nás čekal úvodní online hovor s milou paní z agentury, která nám pomohla tento pobyt zorganizovat. Dozvěděli jsme se mnoho užitečných a zajímavých informací o Dublinu, co můžeme navštívit a co očekávat v rodinách. Celý hovor trval kolem tří hodin a následně jsme se všichni sešli v centru města. Bohužel pršelo, tak náš plán projít se byl ztracen a my se jen stavili na jídlo a dali si kávu. Přitom jsme probrali všechny nově nabyté informace. 

Třetí den jsme se vydali do své práce. Pomalu jsme se rozkoukali a zjišťovali, jak naše pracoviště funguje. Dostali jsme lehčí práci a vše nám bylo srozumitelně vysvětleno. Komunikace je občas trochu těžší, ale vždy to nějak zvládneme. Po skončení pracovní doby jsme se všichni sešli u „The Spire“, což je 220 metrů vysoký monument, který je postavený v „srdci“ Dublinu, a s paní učitelkou jsme probrali naše první pocity z práce. 

Zbytek týdne jsme chodili do práce a odpoledne na procházky po okolí. Ve čtvrtek proběhl tzv. mentoring, což znamená, že nám volali z agentury a ptali se nás na různé otázky ohledně práce, rodiny a Dublinu. Celý hovor proběhl v angličtině. 

V sobotu jsme měli výlet do Howth, což je poloostrov severně od Dublinu, kdy jsme se prošli po pobřeží a navštívili i tamní pláž. Velmi zajímavé bylo vidět tuleně, kteří se zde hodně vyskytují. Za celý den jsme nachodili více než 20 000 kroků a byli jsme vyčerpaní. Zároveň jsme se rozloučili s paní učitelkou, která druhý den brzo ráno odlétala zpět do České republiky. 

V neděli jsme se již bez paní učitelky vydali na prohlídku kampusu jedné z vysokých škol zde v Dublinu. Její jméno je UCD (University College Dublin), kde je možné studovat řadu oborů. Provedl nás zde jeden kamarád z České republiky. Poté jsme se vydali do největšího parku zde v Dublinu. Nese název Phoenix Park. Obědvali jsme ve formě pikniku na břehu krásného jezera.                                    Dočetli jsme se, že se v parku vyskytují daňci, tak jsme se vydali na jejich „lov“. Šli jsme proto na místo, kde se prý zdržují nejvíce, a opravdu tam byli. Seděli ve stínu stromů a někteří se vydali i k nám pro jídlo. Bohužel jsme nestihli zajít do tamní ZOO, ale třeba se tam jednou dostaneme.  

Celkově jsme si tento týden velmi užili, ačkoliv jsme hodně pracovali. Věříme, že ještě mnoho stihneme za následující dva týdny. Těšíme se na to! 

Tereza Gloserová „Teo“