Rubriky
Novinky

Exkurze 4.B do Poslanecké sněmovny

V pondělí 13. 3. 2023 se naše třída 4.B vydala pod vedením paní učitelky Pavlíny Kotoučové a Natálie Saňákové do Prahy. Na programu byla nejen prohlídka města a památek, ale především exkurze do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Náš výlet začal po osmé hodině ranní, kdy jsme se všichni sešli na Hlavním nádraží v Praze. Následně jsme se vydali na cestu, během které jsme se dozvěděli, kde sídlí Česká národní banka a Burza cenných papírů Praha, a. s., a obě budovy si mohli zvenku prohlédnout. Dále jsme viděli i Obecní dům, Prašnou bránu a v 10:00 hodin nám zazněl Orloj. Poté jsme došli na Václavské náměstí, kde jsme dostali kratší rozchod, abychom se mohli občerstvit.

Po pauze jsme pokračovali dál v našem putování. Po cestě nás paní učitelka upozornila na Evropský dům, pomník Josefa Jungmanna a v 11:00 hodin jsme stihli zhlédnout otočnou hlavu Franze Kafky v činnosti. Odtud jsme došli přes Národní třídu, kde se nachází pamětní deska 17. 11. 1989, a náměstí Václava Havla až k Národnímu divadlu. Pokračovali jsme po nábřeží řeky Vltavy ke Karlovu mostu, přes nějž jsme přešli na Malou Stranu.

Na Malostranském náměstí jsme vešli do Informačního střediska Poslanecké sněmovny, kde nás přivítali a pustili nám animovaný film o historii a principech parlamentního systému v naší republice. Po zhlédnutí nás čekala bezpečnostní prohlídka, která naštěstí proběhla hladce, a poté už jsme konečně mohli vstoupit do samotných prostor Sněmovny. Díky našemu mladému a sympatickému průvodci jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací jak o historii a architektuře, tak o současném využití jednotlivých sálů paláce. Celá prohlídka trvala asi dvě hodiny a po jejím skončení jsme panu průvodci zatleskali a vydali se zpět na vlak.

Exkurze do Prahy pro mě byla skvělým a naučným zážitkem. Jsem ráda, že jsme měli příležitost vidět naživo instituce, o kterých se mluví v rámci školní výuky.

Adéla Popiolková, 4. B