Rubriky
Novinky

Obří úspěch Tomáše Urbana

Uběhly sotva dva týdny od ZAV Olomouc a organizace Interinfo pořádala další soutěž, tentokrát Mistrovství republiky OPEN, kde kromě školáků a středoškoláků soutěží ve skupině praktiků písaři nad 20 let, takže je to opravdové mistrovství republiky se vším všudy. Já soutěžil v kategorii juniorů – 17 až 20 let. Stejně jako soutěž v Olomouci, i toto mistrovství se v prezenční formě uskutečnilo po velké odmlce.

Akce byla letos dokonce třídenní a celá probíhala v zázemí obchodní akademie ve Valašském Meziříčí. Mým hlavním záměrem bylo si zde vyzkoušet nové disciplíny, ve většině jsem totiž soutěžil úplně poprvé. Něco jsem natrénováno měl a věděl jsem, že dokážu podat dobrý výkon. Nikdy jsem ale tyto disciplíny nezkoušel tzv. na ostro.

Již ve čtvrtek, 14. prosince, se soutěžilo právě ve dvou pro mě nových disciplínách – Protokolování a Wordprocessing. 

Note taking je originální název pro protokolování, to už možná dost vypovídá o tom, o čem tato disciplína je, a celkem trefně. Soutěžící opisují diktát přehrávaný z reproduktorů v soutěžní místnosti. Je rozdělený na 5 částí a neustále se zrychluje. Mohou se zde ale dělat chyby. Po skončení nahrávky totiž přijde čas na opravování. Kromě toho ale soutěžící dostanou počet povolených slov v jednotlivých částech, a ten nesmí překročit. Je třeba tak z diktátu vytvořit výtah a zachovat hlavní myšlenky textu. Já byl se svým výkonem dost spokojený, u některých částí jsem se musel dost snažit, abych snížil počet slov k limitu, ale nakonec se mi to povedlo.

Wordprocessing je jedinou disciplínou, kde hlavní roli nehraje psaní na klávesnici. Jde totiž o práci s Wordem. Zní to možná dost jednoduše, Word ale skrývá spoustu funkcí, o kterých jsem nikdy dříve neslyšel (a to jsem si myslel, jak dobře Word ovládám). Mnoho z nich je zahrnuto právě v této disciplíně.

Jedním z úkolů byla také hromadná korespondence. Já se dosti zasekl při tvoření obsahu a jeho formátování, nad pár věcmi jsem bloumal, a tak jsem nakonec úkol nestihl.

V pátek nás čekal rozsáhlejší program. Ráno jsme se všichni setkali na oficiálním zahájení a chvíli poté jsme se pustili do dalšího psaní. Čekaly nás dva diktáty – Real Time a Záznam mluveného slova, neboli CBA. Stejně jako u Protokolování, je i tento diktát přehráván všem za stejných soutěžních podmínek. Zrychluje se markantněji a při přepisování je to dost znát. Na zařazení do tabulky je nutné zachytit alespoň 3 minuty. CBA má velkou výhodu, a tou je výše zmíněná oprava. Soutěžící tak mají možnost zachytit více obsahu a nesoustředit se na překlepy.

Real Time se po dopsání ale opravovat nesmí. Jakmile tedy soutěžící nestíhá opisovat, neměl by se už klávesnice vůbec dotýkat. RT je tak pravděpodobně nejtěžší disciplínou.

U CBA jsem si věřil, že budu mít 3 minuty. Z RT jsem ale už takovou naději neměl, i tak jsem si říkal, že jsem dokázal zachytit celkem dost textu.

Další disciplínou byly korektury textu. Dostali jsme připravený text ve Wordu a ten stejný také na papíře – jen s tím rozdílem, že papír obsahoval korekturní značky. Může jimi být vytučnění, smazání slova, nahrazení slova atp. Na soutěžích se k tomuto používají tzv. makra a časový limit je 10 minut. Já jsem makra neměl natrénovaná tolik, u některých jsem se tedy trochu zasekl a nebylo to úplně ono. Díky tomu ale vím, s čím pracovat a co do příště zlepšit.

 

Tím byla páteční soutěžní část u konce, po obědě nás čekala exkurze do místní gobelínky a večer jsme završili společnou večeří všech soutěžících, organizátorů a doprovodů v Hotelu Rajka. Musím říct, že na celé akci panovala opravdu přátelská atmosféra a výborný přístup všech zapojených. Poznal jsem spoustu skvělých lidí a večer v Rajce jsme si všichni moc užili.

 

Následoval poslední soutěžní den a s ním i dvě poslední disciplíny, ty pro mě byly už dobře známé – Audiotranscription a 30 minutový Opis textu z papírové předlohy (ten je kvůli jeho délce nazýván „královskou disciplínou“).

Z Audia jsem měl dobrý pocit, opis byl pro mě celkem náročný, ale nakonec jsem podal svůj rekord v této disciplíně.

No a po všem soutěžení nás už čekalo pouze vyhlášení výsledků. Napjatě jsme všichni čekali, kdo se kde umístil.

V protokolování jsem získal 2.místo (91 bodů  ze 100).

Stejně tak i ve Wordprocessingu (68%).

U CBA diktátu jsem zachytil dokonce 4 minuty a odnesl si tak 3.místo. Z RT jsem měl dost velké obavy, když jsem ale zjistil, že se mi povedlo zachytit 3 minuty, což znamenalo 3.místo, sám jsem tomu nevěřil!

V audiu jsem vybojoval stejně jako v Olomouci 2.místo (3968 úh. celkově) a 3.místo z opisu (421 úh./min.).

V jediné korektuře jsem neobsadil stupínek vítězů, umístil jsem se totiž na 5.místě. V kombinaci všech disciplín jsem si vysloužil 2.místo a kromě medailí a úsměvu na tváři jsem si tak odvezl cenný pohár. 

Letošní mistrovství snad nemohlo ani dopadnout lépe, zúčastnil jsem se ho poprvé a uspěl hned v několika disciplínách. Mám z toho obrovskou radost! Poznal jsem spoustu nových lidí a odvezl si z této soutěže cenné zkušenosti. Jsem moc rád, že jsem měl tu možnost se zúčastnit a těším se na další soutěž.

Tomáš Urban, 4.C