Rubriky
Novinky

Odborná praxe Braga, Portugalsko – tak jsme tady!

7.10. jsme se v plném počtu sešli na letišti Václava Havla v Praze v 17:00. Po prvotním přivítání s paní učitelkou Linke jsme měli rozchod do 17:55, kdy se nám otevřela přepážka na odbavení zavazadel. Mezitím jsme stihli řádně „prošmejdit“ Terminál 1 i 2. Viděli jsme jednu konstrukci, která měla připomenout život Václava Havla a přimět lidi zavzpomínat na jeho tvorbu. Dílo se jmenuje Forum Havlum. Po nějaké době čekání jsme šli na odbavení a následně na bezpečnostní kontrolu. Přiznáme se, byli jsme nervózní. Ale naštěstí tam žádný problém nebyl. Ve vitríně jsme viděli nejrůznější zakázané předměty, které nesmí být v příručním zavazadle. Velice nás překvapilo, že ani konfety přímo na palubu nepatří. Dva z nás letěli úplně poprvé, takže naše cestování za praxí dostalo i další rozměr. Po příletu do Porta nás uvítal sympatický mladý řidič Firmino. S ním jsme se následně vydali do hotelu do Bragy. Po cestě poutavě vyprávěl o Portugalsku, jeho historii a výborných vínech. Na hotel jsme dorazili v nočních hodinách, proto už jsme jen rychle ubytovali, snědli připravenou večeři v balíčku a šli spát.
Další den jsme vstali do krásného jasného rána. Po chutné snídani v podobě švédského stolu jsme zjistili, že typická česká záležitost uvedená do praxe (tedy „když už jsem za to zaplatil, tak si to mohu vzít“) se nám moc nevyplatila. Jakmile nás viděli čepovat si džus do lahve, okamžitě nás upozornili, že toto nelze dělat (tabulky upozorňující na tuto skutečnost jsme si všimli až poté). Po snídani jsme měli sraz před hotelem, ale než se kluci naparádili, bylo již o pět minut později. Společně s maďarskou a druhou českou skupinou jsme autobusem vyrazili za památkami.
Projížděli jsme serpentýnami, kde by se neznalý řidič autobusové dopravy rozhodně musel bát jezdit. Přijeli jsme úplně nahoru a po vystoupení z autobusu a chvilce chůze jsme viděli svatyni Sameiro. Otevřel se nám krásný výhled na celou Bragu, což jsme si náležitě zdokumentovali svými selfie. Po následném rozchodu jsme opět nastoupili do autobusu a sjeli o kousek níže. Zde jsme navštívili kostel Bom Jesus, zahrady, a hlavně slavné schodiště s 500 schody. Jedná se o památku zapsanou na seznamu UNESCO.
Po obědu jsme se za doprovodu průvodkyně vydali na pěší prohlídku centra Bragy. Nejprve nás udivilo, kolik obchodů se suvenýry je zaměřeno na náboženskou tematiku. Následně jsme si však vzpomněli, že Portugalsko patří mezi země se silným aktivním praktikováním katolické víry. Cestou jsme viděli různé památky města (mnoho kostelů, zbytky římských hradeb, nádherné paláce a zahrady). Po prohlídce jsme se již vydali na samostatný průzkum obchodů, turistického centra a začali ochutnávat zdejší typické sladké produkty a kávu.
Šetrnost Portugalců k životnímu prostředí je vidět všude. Na každém kroku jsou odpadkové koše na tříděný odpad, městem projíždějí autobusy na elektrický pohon, modernější budovy mají na střeše solární panely.
Počasí nám přeje, horko nás však nakonec vyhnalo zpět do hotelu, kde jsme odpočívali a připravovali se na svůj první pracovní den ve firmách. Jaké to asi bude?