Rubriky
Novinky

Ohlédnutí za prosincovou návštěvou budovy Parlamentu České republiky

Dne 5. prosince 2023 se naše skromná skupinka vydala na toulky do města Prahy. Důvod naší cesty byla návštěva budovy parlamentu, ovšem vánoční trhy v Praze jsme nemohli vynechat. 

Vlak nás do Prahy dopravil (jak už to bývá) s lehkým zpožděním na hlavní nádraží, odkud jsme se vydali s paní učitelkou Pavlínou Kotoučovou a paní Anettou Novotnou do ulic stověžatého města.  

Ani klouzavé chodníky a mráz nám nezabránily v naší procházce po památkách. Karlův most, Orloj, Národní knihovna, to vše a mnohem víc jsme ten den viděli. Po krátké pauze na trzích Staroměstského náměstí jsme zamířili do naší cílové destinace – budovy parlamentu.  

Milá paní průvodkyně nás s nadšením provázela budovou. Obzvláště nás zaujalo vysvětlení, jakým způsobem funguje hlasovací systém našich poslanců. Hlasovací tlačítka jsou funkční pouze, když je do slotu na pultíku zasunuta jedinečná karta. Každý poslanec má svou. Na pultíku se nachází čtyři tlačítka: Ano, Ne, f/x a kolečko. Kolečko znamená, že se poslanec zdržuje hlasování, zatímco tlačítko „f/x“ značí, že má poslanec otázku ohledně projednávaného tématu a chce ji položit.  

Celý den jsme si velmi užili, a to především díky paní Kotoučové, která nás po Praze provázela s elegancí zkušené průvodkyně. Dozvěděli jsme se tak spoustu novinek a zajímavostí a za to jí patří velké díky.  

Denisa Míková, Klára Hanušová 4.B